Rozpłakała się i dała upust swoim frustracjom.

Hello world!
June 18, 2019
Für einen gesunden Menschen sind 7 Stunden Tiefschlaf in der Nacht notwendig.
April 10, 2020

Rozpłakała się i dała upust swoim frustracjom.

Jeśli masz bakterie działające w dziąsłach, może to mieć złe skutki dla reszty ciała. Na wszystko, co jesz, może mieć wpływ ta [sic!] bakteria i nie chcesz, aby źli ludzie wstrzymywali pociąg, aby wyzdrowieć.

Co oznacza „nauka” dla doktora Lawlisa? Najwyraźniej, jak Humpty Dumpty powiedział Alice w „Po drugiej stronie lustra”, „oznacza dokładnie to, co wybrałem, aby oznaczać — ani mniej, ani więcej”. 

Ma anegdoty o pacjentach, którzy odpowiedzieli na niektóre z tych metod, ale nie ma danych, które wykazałyby, że jego metody dają lepsze wyniki niż inne metody. PTSD jest stanem trudnym do leczenia, a dawanie nadziei na wyzdrowienie jest dobrą rzeczą; ale dawanie fałszywych nadziei na nieprzetestowane leczenie pod pretekstem, że są one „nauką”, jest naganne. Smutne jest to, że cierpiący pacjenci mogą opóźniać uzyskanie profesjonalnej pomocy podczas eksperymentowania z bezużytecznymi rytuałami detoksykacyjnymi, gumą do żucia i nonsensami z zakresu psychologii pop. 

Okładka głosi „Przełomowy program oficjalnie zatwierdzony i popierany przez dr Phila McGrawa”. Jakby powiedzieć, zapomnij o literaturze naukowej: jeśli dr Phil to popiera, to wszystko, co musimy wiedzieć. Stare „odwołanie do autorytetu”. A co za autorytet! Dr Lawlis jest „głównym doradcą ds. treści” dr Phila, więc prawdopodobnie doradził mu, że program resetowania kompasu jest wart poparcia. W każdym razie prawdziwa nauka nie potrzebuje poparcia: dowody są samopopierające.

Autor

Harriet Hall

Dr Harriet Hall, znana również jako The SkepDoc, jest emerytowanym lekarzem rodzinnym, który pisze o pseudonauce i wątpliwych praktykach medycznych. Ukończyła studia licencjackie i doktoranckie na Uniwersytecie Waszyngtońskim, odbyła staż w Siłach Powietrznych (drugą kobietą, która to zrobiła) i była pierwszą kobietą, która ukończyła praktykę rodzinną w Air Force Base Air Force Base. Podczas długiej kariery lekarza Sił Powietrznych zajmowała różne stanowiska, od chirurga lotniczego po DBMS (dyrektor podstawowych usług medycznych) i robiła wszystko, od dostarczania dzieci po przejmowanie kontroli nad B-52. Odeszła w stopniu pułkownika. W 2008 roku opublikowała swoje wspomnienia Kobiety nie mają latać.

Czasami diagnoza jest prosta. Jeśli kobieta przeoczyła kilka miesiączek i ma duży brzuch z biciem serca płodu, bardzo łatwo jest zdiagnozować ciążę. Ale w większości przypadków diagnoza jest znacznie trudniejsza. Choroba Alzheimera nie może zostać zdiagnozowana na pewno, dopóki pacjent nie umrze i nie przeprowadzisz autopsji. Gdybyśmy tylko mieli jeden z tych gadżetów Star Trek, który wskazywałby na naszych pacjentów i dawał nam szybką i dokładną odpowiedź! Niestety! Daleko nam do ideału. Zbyt często tak naprawdę nie mamy pojęcia, co powoduje objawy pacjenta. Robimy kompletny przegląd i nadal nie wiemy. Co wtedy?

Wszyscy znamy ludzi, którzy mają objawy, których nie udało się zdiagnozować lekarzom, którzy nadal robią zakupy w nadziei, że znajdą gdzieś jednego lekarza, który znajdzie coś, czego inni przeoczyli. Czasami robią; ale znacznie częściej ci ludzie spędzają dużo czasu i pieniędzy na pogoni za błędnym ognikiem. Czasami, gdy szukają, choroba stopniowo biegnie i ustępuje. Kiedy tak się dzieje, wszystko, czego próbowali jako ostatni, otrzymuje niezasłużony kredyt za „lekarstwo”. Czasami objawy utrzymują się i te poszukiwania pochłaniają ich życie, zachęcają do niezdrowego zaabsorbowania sobą i na stałe osadzają je w roli „chory”.

Jedną z zalet medycyny alternatywnej jest to, że oferuje znacznie większą pewność niż medycyna naukowa. Jeśli twój lekarz naukowy nie widzi niczego na zdjęciach rentgenowskich, twój kręgarz może. Powie ci, że dokładnie wie, co jest nie tak: podwichnięcie, które może naprawić. Sherry Rogers powie ci, że każda choroba jest spowodowana toksynami gromadzącymi się w twoich komórkach i musisz „odtruć się lub umrzeć”. Hulda Clark powie ci, że to wszystkie pasożyty, które może wyeliminować swoim magicznym zapperem. Robert Young mówi, że przyczyną wszystkich chorób jest kwasica. Wszyscy mają pewne, precyzyjne odpowiedzi. Źle.

Jedna przyczyna wszystkich chorób?

Naprawdę łatwo jest ustalić, co powoduje objawy pacjenta, jeśli uważasz, że istnieje jedna prosta przyczyna wszystkich chorób. Kiedy to pisałem, zboczyłem z tropu i przeszukałem Internet w poszukiwaniu „jednej przyczyny wszystkich chorób”. Znalazłem ich wiele, m.in.:

Zatrucie krwiPodwichnięciaNiedobór tlenu„Straszne, napięte i negatywne umysły”Niedrożność ch’i wzdłuż południkówCukier rafinowany„Wada świadomości”Zboża w diecieFałszywe przekonania i lęki”Brak równowagi”Ama z powodu zaostrzonych doszNaprężenieGniewNowoczesna medycynaJakiś chorobliwy środek, powodujący podrażnienie i stan zapalnyArogancja„Niepostrzegalne, ale bardzo realne przywiązanie do materialnego aspektu stworzenia”Nieodpowiednie odżywianiePrzekrwiona okrężnica„Każda choroba jest wyuczonym doświadczeniem, którego możemy się oduczyć”.„Wszelka choroba jest w naszych umysłach” i możemy ją wyleczyć wiarą w Boga, medytacją lub cokolwiek innego.Duchowa siła życiowa i jej dynamiczne zaburzenieUpośledzenie ruchu kości czaszkiZłe nawyki zdrowotneNerwy zbyt napięte lub zbyt luźnePan BógBrak życiaCzaryMiazmatySzok, który całkowicie nas zaskakujeWspomnienia komórkoweNadmiar lub niedobór napięcia nerwowegoSłaby ogień trawiennyToksyny egzogenneChorobliwa sprawaNiezrównoważony styl życiaDysharmonia w równowadze Yin i YangAwaria układu odpornościowegoSłaby system „immine”NiedożywienieWolne rodnikiBrak równowagi elektronów w atomach komórkowychEmocjaGrzechNadużywanie jedzeniaAlergieNieznajomość rzeczywistościChoroba na dowolnym poziomie (fizycznym, emocjonalnym, umysłowym, duchowym lub duchowym) jest nieprawidłowym tempem(ami) wibracji, niewłaściwymi wzorcami lub zablokowanymi ścieżkami energetycznymi w obrębie lub pomiędzy różnymi poziomami egzystencjiNapełnieniemakabryczne humoryTrauma emocjonalna„Pokusa” umysłu przez obiekty zmysłowe i jego „umyślność” w zaspokajaniu tych pragnieńPrzeziębienieZablokowane nerwyNasza niezdolność do adaptacjiPrzejadanie sięKwasowość żywnościNaruszenie prawa naturalnego

I mój ulubiony: „Zjednoczone Stany KKK Ameryki są główną przyczyną wszystkich chorób…”

Na pewno musi być ich więcej, ale zabrakło mi pary. Możesz zapytać, jak może istnieć więcej niż jedna „Jedna Przyczyna”. Zwolennicy tych różnych One Causes zwykle nie walczą ze sobą. Bardziej prawdopodobne jest, że powiedzą, że „twoja prawda może nie być taka sama jak moja i to jest w porządku” oraz „jest wiele rzeczywistości”. Ale pozostanę przy rzeczywistości, którą zajmuje się nauka, dziękuję bardzo.

Jeśli nie myślisz, że istnieje tylko jedna przyczyna

Więc jeśli chcesz tylko jednoznacznej odpowiedzi, istnieje wiele (błędnych) konkretnych odpowiedzi do wyboru. Ale co, jeśli uważasz, że może istnieć więcej niż jedna przyczyna wszystkich chorób i chcesz pozostać przy medycynie naukowej?

Co oznaczają objawy? Czasami wskazują na poważny stan, wymagający pilnego leczenia w celu ratowania życia lub kończyny. Czasami wskazują na chorobę, której medycyna jeszcze nie odkryła, jak ją diagnozować lub leczyć. Czasami wskazują na łagodny stan, który sam się rozwiąże. Czasami mogą być spowodowane nadmierną świadomością normalnych funkcji organizmu lub skrajnościami normalnego zakresu procesów fizjologicznych. Czasami reprezentują somatyzację związaną z depresją. Czasami są oznakami symulowania. Czasami są pretekstem do rozmowy z kimś i zwrócenia na siebie uwagi. Czasami zastępują coś innego.

Kiedy byłem lekarzem Sił Powietrznych w Hiszpanii, żona sierżanta przyszła z całą listą skarg na pranie: bóle głowy, bóle pleców, zmęczenie, co tylko chcesz. Zdarzyło mi się wiedzieć, że była Hiszpanką, która mieszkała w Stanach, ale teraz wraz z dwójką małych dzieci wróciła do domu z rodzicami w małej hiszpańskiej wiosce, podczas gdy jej mąż był na służbie bez opieki, gdzie mogła. nie iść z nim. Zadałem jej jedno pytanie: „Czy nie jest ci trudno wrócić pod dach rodziców po tym, jak mieszkałeś samotnie w Stanach przez te wszystkie lata?” Rozpłakała się i dała upust swoim frustracjom. Rozmawialiśmy o tym, jak mogłaby lepiej poradzić sobie w trudnej sytuacji. Widziałem ją na kilku wizytach kontrolnych. Nigdy więcej nie wspomniała o swoich objawach fizycznych i nie musiałem wykonywać żadnych czynności diagnostycznych.

Diagnoza może być śmiertelna

Jak możemy zdecydować, kiedy objaw zasługuje na obszerną diagnostykę, a kiedy nie? Nasze silne pragnienie poznania może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Kiedy byłem studentem medycyny, pacjent miał chorobę wątroby i wracał do zdrowia. Jego lekarzom nie wystarczyło polepszenie stanu zdrowia: chcieli wiedzieć, z czego się wyleczył. Zrobili biopsję wątroby. Jego choroba osłabiła jego mechanizmy krzepnięcia; wykrwawił się, rozwinął DIC (rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe) i zmarł. Jak na ironię, nawet autopsja nie pozwoliła ustalić nieuchwytnej diagnozy.

Słyszałem o generale Sił Powietrznych, który został zabity przez swoje rutynowe ćwiczenia fizyczne. Wspomniał, że miał częste bóle głowy. Brzmiało to jak typowe napięciowe bóle głowy, ale ponieważ był VIP-em i chcieli mieć pewność, że niczego nie przegapią, zamówili skan mózgu. Było to w czasach przed CT i MRI, a skan mózgu, który zrobili, był dość tępym narzędziem. Radiolog uznał, że to prawdopodobnie normalne, ale nie mógł całkowicie wykluczyć możliwości subtelnej nieprawidłowości, więc przystąpili do wykonania angiogramu, wstrzykując mu materiał kontrastowy do tętnic, a procedura spowodowała udar i zmarł.

Ojciec mojego męża został zabity przez rutynowe prześwietlenie klatki piersiowej, w czasach, gdy robiliśmy coroczne prześwietlenie klatki piersiowej u wszystkich. Zobaczyli plamę na jego płucu, pomyśleli, że może to być rak, zoperowali, odkryli, że jest łagodne, a potem jedno powikłanie pooperacyjne doprowadziło do kolejnego, aż do śmierci. Przede wszystkim nie potrzebował prześwietlenia klatki piersiowej i nie dostałby go dzisiaj.

Testy są niedoskonałe

Wykonywanie zbyt wielu testów tylko zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia wyniku, który jest nieprawidłowy, ale bez znaczenia. Aby dowiedzieć się, jakie powinny być normalne wartości laboratoryjne, testują wielu zdrowych ludzi, aby stworzyć krzywą dzwonową rozkładu normalnego. Następnie odcinają końce krzywej i nazywają środkową 95% normalną. Niektórzy normalni ludzie z pewnością wykroczą poza „normalne” wartości laboratoryjne. Jeśli wykonasz panel 20 badań krwi na całkowicie zdrowej osobie, prawdopodobnie przez przypadek wypadnie wynik pozytywny.

Dobrą zasadą jest nigdy nie wierzyć w jeden test laboratoryjny, zwłaszcza jeśli zamierzasz na nim oprzeć diagnozę lub rozpocząć leczenie. Lekarz mojej matki zbadał jej poziom cukru we krwi i uzyskał niebotyczny wynik. Natychmiast zdiagnozował cukrzycę i przepisał leki, dietę i domowe monitorowanie glikemii. Powiedziałem jej, żeby jeszcze nie przyjmowała leków, i przez trzy tygodnie wielokrotnie badaliśmy jej poziom glukozy we krwi w domu. Każdy odczyt mieścił się w normalnych granicach! W swojej dokumentacji medycznej była teraz oznaczona jako diabetyk, ale najwyraźniej nie miała cukrzycy. Jej lekarz był sceptycznie nastawiony do odczytów domowych i zamówił Hgb HbA1C do ponownego sprawdzenia. To było zupełnie normalne.

Błędy laboratoryjne mogą wystąpić z wielu powodów. Próbki zostały przypadkowo zamienione lub zanieczyszczone, maszyny działają nieprawidłowo, wyniki są błędnie kopiowane. Kiedy otrzymasz nieoczekiwany nienormalny odczyt, zawsze rozsądnie jest go powtórzyć.

A każdy test może się nieco różnić z dnia na dzień. Jeśli masz dzisiaj 150 cholesterolu, jutro możesz mieć 140, a następnego dnia 160. Różnice w wynikach są częściowo spowodowane naturalnymi codziennymi i godzinowymi fluktuacjami funkcji fizjologicznych. Wynikają one również częściowo z niedoskonałej dokładności metody badawczej. W każdym teście jest margines błędu: miałem pacjentkę, która cierpiała z powodu wzrostu cholesterolu o 2 punkty, i na próżno próbowałem jej powiedzieć, że to nie oznacza, że ​​jej poziom cholesterolu wzrósł – mieścił się w granicach błędu zakres testu.

Nawet lekarze zapominają, jak bardzo nieprecyzyjne są nasze metody diagnostyczne. Kiedy pacjent ma ból gardła, dodatni wynik hodowli Strep może nie oznaczać, że Strep jest przyczyną bólu gardła. Pacjent może mieć wirusowy ból gardła i być tylko nosicielem Strep. Dyski przepukliny są widoczne na zdjęciach rentgenowskich wielu bezobjawowych pacjentów, więc jeśli ktoś z bólem pleców ma dodatni wynik rentgenowski, może to być tylko przypadkowe odkrycie, a ból pleców może mieć zupełnie inną przyczynę.

Kiedy wykonujemy jakikolwiek test, musimy wziąć pod uwagę wcześniejsze prawdopodobieństwo choroby, na którą testujemy. Każdy test ma fałszywie pozytywne wyniki. Im mniejsze prawdopodobieństwo choroby, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pozytywny wynik testu będzie cokolwiek znaczyć.

Jeśli masz pozytywny wynik mammografii, jakie jest prawdopodobieństwo, że rzeczywiście masz raka piersi? W badaniu w Niemczech poprosili lekarzy o ich szacunki. Najczęstsza odpowiedź wynosiła 90%. Nawet ginekolodzy (którzy powinni mieć większą wiedzę niż powiedzmy dermatolog) oszacowali 90%. W rzeczywistości tylko 10% kobiet z pozytywnym wynikiem mammografii ma raka piersi podczas biopsji.

W szkole medycznej nauczyli nas, że w postawieniu diagnozy historia pacjenta stanowi 70%, badanie fizykalne 20%, a testy laboratoryjne, prześwietlenia i inne procedury tylko 10%.

Każdy chce diagnozy. Jedna pacjentka była zachwycona, że ​​jej nowy lekarz w końcu zorientował się, że cierpi na ból głowy; wszyscy inni lekarze uznali to za ból głowy! (Dla czytelników, którzy mogą nie wiedzieć, „ból głowy” to po prostu inne słowo oznaczające ból głowy, pochodzące z języka greckiego, więc brzmi to ważniejsze.)

Ale czasami po prostu nie możemy postawić diagnozy. W przypadku FUO (gorączki nieznanego pochodzenia) dokładna diagnostyka nie stanowi 5-15%. Na szczęście mają one ogólnie łagodny, długotrwały przebieg, zwłaszcza jeśli nie ma innych oznak poważnej choroby podstawowej.

Co możemy zrobić?

Opinia publiczna (i niektórzy świeżo upieczeni lekarze) uważają, że jeśli tylko przyjrzysz się wystarczająco uważnie, powinieneś być w stanie zidentyfikować przyczynę każdego objawu. Może to być prawdą w zasadzie, ale nie w praktyce. Dobry lekarz osądza, jakie testy wykonać i kiedy przestać.

Mówiłem pacjentom, że testy nie wykryły niczego nieprawidłowego i że nie wiem, dlaczego mają objawy, ale byłem całkiem pewien, że wykluczyliśmy wszystkie poważne, potencjalnie zagrażające życiu przyczyny. Zawsze było więcej testów, które mogliśmy wykonać, ale szansa na znalezienie czegokolwiek była coraz mniejsza i istniała znaczna szansa na uzyskanie wyników fałszywie dodatnich i polowanie na dziką gęś, być może nawet z niebezpiecznymi inwazyjnymi testami lub operacją. Sugerowałbym, że na razie przestaniemy się martwić „dlaczego” i po prostu spróbujemy poradzić sobie z sytuacją i opanować objawy. Mogą się zdarzyć trzy rzeczy:

    1. Objawy mogą ustąpić, w takim przypadku naprawdę nie będzie miało znaczenia, co je spowodowało.    2. Mogą pozostać takie same, a my moglibyśmy wypróbować różne sposoby radzenia sobie z nimi.    3. Mogą się pogorszyć (lub mogą pojawić się nowe objawy), w takim przypadku możemy ponownie ocenić i rozważyć dalsze badania.

Większość pacjentów zdawała się to rozumieć i akceptować https://produktopinie.top/.

Strasznie jest iść na ten kurs, ponieważ prawnicy nas obserwują i jeśli kiedykolwiek coś przeoczymy lub opóźnimy diagnozę, zobaczymy ich w sądzie. Ale jeśli naprawdę chcemy robić to, co najlepsze dla naszych pacjentów, musimy wiedzieć, kiedy przestać.

Comments are closed.